Home page > Aktuality > Závěrečnými zkouškami vojenského řidičského kurzu skupiny V-B úspěšně prošlo 13 vojáků

Závěrečnými zkouškami vojenského řidičského kurzu skupiny V-B úspěšně prošlo 13 vojáků

V pátek 17. června skončil u 143. zásobovacího praporu dvoutýdenní „OŘVOS V-B“ kurz k získání osvědčení k řízení vozidel ozbrojených sil do 3,5 tuny. Všech třináct vojáků z povolání uspělo u závěrečných zkoušek.

V rámci teoreticko-technické přípravy byla výuka zaměřena na konstrukci, ovládání a údržbu lehčích terénních vozidel jako jsou Land Rover či UAZ. Vojáci si zopakovali znalosti z pravidel silničního provozu a věnovali se vojenským předpisům upravujícím provoz vozidel ozbrojených sil. Mezi další témata patřila pravidla při ovládání vozidla, zásady bezpečné jízdy, teorie jízdy po pozemních komunikacích a v terénu nebo metodika vyprošťování vozidla.

Cílem praktického výcviku bylo osvojení správných návyků v řízení vojenských vozidel v různých dopravních situacích a ve specifických armádních podmínkách. Vojáci měli možnost vycvičit se v základech jízdy v pochodovém proudu (koloně) či jízdě v omezených průchodech. Nedílnou součástí výcviku bylo naučit vojáky vozidlo obsluhovat, vyprošťovat, řídit za ztížených podmínek, za snížené viditelnosti a v náročných terénních podmínkách. Jízda tak byla pro mnohé kurzanty oživena mimo jiné i nutností umět vozidlo obsluhovat při nasazení ochranné masky OM 90. Noční jízdy bez zapnutých světlometů, pouze pomocí nočního vidění či za použití zastíracích bojových světlometů, tedy opět při velmi slabém světle, byly pro některé vojáky velmi zajímavou a obohacující zkušeností.

Výcvik proběhl pod odborným dohledem zkušených instruktorů z jednotlivých rot a učitelů autoškoly rotného Radovana Šálka a nadrotmistra Miloše Španěla. Určen byl nejen pro příslušníky 143. zásobovacího praporu. Kurz OŘVOS V-B využila pro své příslušníky i Vojenská policie.

Tento týden byl zahájen další kurz k získání OŘVOS, tentokrát však skupiny V-C, tedy pro řidiče vozidel nad 7,5 tuny. 143. zásobovací prapor pro tyto účely vyčlenil svou techniku, a to čtyři Tatry T-815 a jednu Tatru T-810. Probíhající kurz navštěvuje šestnáct vojenských řidičů, přičemž počty kurzantů doplnila o své příslušníky Agentura komunikačních a informačních systémů a Vojenské policie.

Autor: rtm. Mgr. Petra Nováková, 143. záspr Lipník nad Bečvou

Foto: rtm. Radek Venglář

 

Fotogalerie

Nahoru