Home page > Aktuality > Vojáci z Klatov převzali novou moderní vojenskou sanitku

Vojáci z Klatov převzali novou moderní vojenskou sanitku

Lehký zdravotnický terénní odsunový prostředek (LZTOP) přibyl do „vozového parku“ zdravotníků z praporního obvaziště 142. praporu oprav v Klatovech. V minulém týdnu si tuto novou vojenskou sanitku převzali v Centru zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem.

Klatovští využijí novou sanitku především pro zdravotnické zabezpečení výcviku a to například při střeleckém výcviku nebo speciální tělesné přípravě vojáků. V loňském roce využívali zdravotnická vozidla také v rámci odběrových týmů při testování v domovech pro seniory, nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních v Plzeňském i Karlovarském kraji.

V současné době se zdravotnický personál seznamuje s vybavením a funkcemi nového vozidla a připravuje se na jeho využití při plnění běžných úkolů praporu.

„Pro zabezpečení základních životních funkcí je vozidlo vybaveno například defibrilátorem, ventilátorem, odsávacím přístrojem a lineárním dávkovačem, který umožňuje kontinuální podávání léku během transportu do zdravotnického zařízení,“ představuje některé přístroje z vybavení sanitky nadrotmistr Peter Boor z praporního obvaziště.

Vozidlo LZTOP slouží především k zabezpečení odsunu pacientů a raněných pod zdravotnickým dohledem v bojových i mírových podmínkách (například v rámci výcviku) do zdravotnického zařízení. Je vybaveno zdravotnickou nástavbou na podvozku vozidel Iveco a umožňuje přepravu nejen po silnici, ale i ve středně těžkém terénu. V případě potřeby lze využít tuto speciální techniku i při živelných katastrofách nebo v rámci Integrovaného záchranného systému ČR. Umožňuje transport dvou sedících a jednoho ležícího pacienta nebo dvou ležících pacientů.

„Pro větší komfort pacientů i osádky jsou kabina i nástavba klimatizované. Proti účinkům otravných látek je vozidlo vybaveno filtro-ventilačním zařízením. Komunikaci mezi kabinou řidiče a zdravotníky v nástavbě zabezpečuje interkom. Nechybí ani radiová stanice, či notebook. Pro vojáky jsou důležité i držáky zbraní,“ popisuje některé další prvky vybavení vozidla nadrotmistr Peter Boor.

Autor článku: kpt. Helena Řebíčková a  rtm. Petra Mühlbacherová

Fotografie: rtm. Petra Mühlbacherová

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru