Home page > Aktuality > Vojáci z čet ochrany ukázali při výcviku vysokou profesionalitu i soutěžního ducha

Vojáci z čet ochrany ukázali při výcviku vysokou profesionalitu i soutěžního ducha

Denní a noční střelby z ručních zbraní, střelecká soutěž, ošetřování a odsun raněného pod palbou protivníka. Nejen tak vypadal týdenní výcvik vojáků z čet ochrany 141. zásobovacího praporu z Pardubic.

„Výcvik jsme se snažili připravit pestrý tak, aby byl fyzicky i psychicky náročný. Vojáci absolvovali taktickou přípravu i bojové drily. Zaměřovali jsme se na elementární činnost jednotlivce, družstva a nakonec celé čety v přímém kontaktu s protivníkem. Naším cílem bylo prověřit připravenost i odolnost jednotlivců a zdokonalit jejich bojové schopnosti,“ popisuje průběh výcviku nadporučík Pavel Pojman ze Skupiny bojové přípravy 141. zásobovacího praporu.

Vojáci nevynechali ani každodenní tělesnou přípravu pod vedením velitelů čet. I přestože absolvovali časově náročný výcvik, kdy byly hned v prvních dvou dnech zařazeny denní i noční střelby z ručních zbraní, nepolevili ani na chvíli a s nasazením plnili další úkoly v průběhu výcviku. Střílelo se na několika stanovištích zároveň tak, aby byl efektivně vyžit čas i množství munice. Kdo nestřílel, ten „páskoval“. Výcvik byl plánován s takovou intenzitou, že každý voják pod jednotlivými náměty vystřílel 200 nábojů z pistole CZ 75 Phantom a 250 nábojů z útočné pušky CZ 805 Bren. Kulometčíci vystříleli za den až 5000 kusů nábojů.

V průběhu výcviku jsme připravili několik střeleckých soutěží, abychom ve vojácích probudili sportovního a soutěživého ducha. Jedna ze soutěží dvojic spočívala v tom, že vojáci museli v co nejkratším čase, v kleče zasáhnout 16 plechových terčů, které byly ve vzdálenosti od 200 do 450 m. Nejlepšího času, 31 sekund, dosáhli četař Malík a svobodník Machovec z 1. zásobovací roty. Byl jsem velmi mile překvapen, s jakým entusiasmem vojáci přistupovali k soutěžím i k celkově náročně koncipovanému výcviku po celý týden, a to i přesto, že jsme podle plánu výcviku končili většinou až v pozdních večerních hodinách,“ chválí přístup vojáků nadporučík Pavel Pojman.

Čety ochrany jsou od roku 2016 součástí každé zásobovací roty 14. pluku logistické podpory. Jsou to jednotky bojové podpory, jejichž primárním úkolem je ochrana zásobovacích konvojů a logistických jednotek při plnění úkolů logistického zabezpečení. Vznikly především s cílem osamostatnit jednotlivé zásobovací roty tak, aby při přesunech či budování zásobovacích míst, kdy je potřeba zajistit ochranu, nebyly závislé na jiných jednotkách mimo vlastní organizační strukturu.

Fotografie: 

nadporučík Pavel Pojman, 141. záspr

Fotogalerie

Nahoru