Home page > Aktuality > Vojáci z čet ochrany se zúčastnili kurzu Vojenské policie „CRC“

Vojáci z čet ochrany se zúčastnili kurzu Vojenské policie „CRC“

Pardubičtí logistici ze 141. zásobovacího praporu se v prvním zářiovém týdnu podíleli na zabezpečení kurzu pro instruktory vojenské policie ve zvládání davu „CRC“ (Crowd Riot Control). Pro účastníky kurzu logistici vybudovali kompletní zázemí pro ubytování, sociální zařízení a samozřejmě také zabezpečili jejich stravování.

Vojáci z čet ochrany 141. zásobovacího praporu se v rámci svého výcviku osobně účastnili tohoto týdenního kurzu.

„Naši vojáci z čet ochrany získali nové praktické zkušenosti ve zvládání davu a při finální modelové situaci se dokonce podíleli na posílení cvičící pořádkové jednotky vojenské policie. Část z nich, společně s dalšími příslušníky praporu, také tvořila takzvané OPFOR (Opposing Forces), tedy opoziční síly (rozbouřený dav),“ pochvaluje si osobní účast vojáků na společném kurzu s instruktory vojenské policie nadporučík Pavel Pojman ze Skupiny bojové přípravy 141. zásobovacího praporu.

 V průběhu kurzu vojáci z čet ochrany, společně s kolegy od Vojenské policie, nacvičovali taktiku družstva a další činnosti při zvládání davu.

„Finální modelová situace byla rozdělena na několik taktických úkolů, zaměřených především na zvládání davu v otevřeném prostoru, překonání barikády, taktický postup družstva při vytlačování davu z budovy či taktické zasazení do prostoru určení. To se uskutečnilo za asistence výsadku příslušníků pohotovostního oddělení Vojenské policie z Prostějova pomocí vrtulníku Mi 171-š z 24. základny dopravního letectva. K dalším úkolům, které musely cvičící jednotky zvládnout, bylo překonání pasivního odporu a zásah na pachatele se zbraní
v budově,“ popisuje výčet aktivit modelové situace nadporučík Pavel Pojman.

Součástí zasahujících jednotek a opozičních sil modelového ukázkového dne byli, vedle vojáků ze 141. zásobovacího praporu Pardubice, také žáci z Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy v Moravské Třebové, letištní hasičská jednotka ze Správy letiště Pardubice a psovodi z Městské policie Jaroměř. Zasahující vrtulník pro výsadek pohotovostní jednotky na akci poskytla 24. základna dopravního letectva Praha - Kbely.

Autoři fotografií: rtn. Milan Hlavatý, nrtm. Robert Skořepa, kpt. Helena Řebíčková

Fotogalerie

Nahoru