Home page > Aktuality > Logistici vyčlenění do aliančních sil rychlé reakce cvičili na Boleticích

Logistici vyčlenění do aliančních sil rychlé reakce cvičili na Boleticích

Téměř šedesátka vojáků ze 141. zásobovacího praporu, kteří jsou vyčleněni do aliančních sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force), cvičila v průběhu března ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku. Výcvik doprovázela nejen přísná protiepidemická opatření, ale také mrazivé zimní počasí. 

Organizace výcviku logistiků, který zahrnoval střeleckou přípravu a hod ručním granátem z okopu, byla tentokrát náročnější s ohledem na protiepidemická opatření přijatá v souvislosti s pandemií onemocnění COVID – 19.

Cvičilo se na etapy, ve třech termínech a po skupinách, které zahrnovaly maximálně deset vojáků. Jednotlivé skupiny se postupně střídaly na stanovištích tak, aby vojáci splnili všechny podmínky cvičení ve střelbě z útočné pušky CZ 805 BREN, pistole CZ 75 PHANTOM a hodu ručním granátem SplHgr 85. Cílem pravidelně organizovaného udržovacího výcviku vojáků vyčleněných do aliančních sil rychlé reakce je především zdokonalení jejich odborné úrovně, praktických dovedností a schopností,“ popisuje průběh a cíle výcviku velitel jednotky NSE kapitán Martin Gančarčík ze 141. zásobovacího praporu.

Jádro jednotky tvoří liberečtí chemici

„Šedesátka našich vojáků doplňuje jednotku libereckých chemiků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, zařazenou do aliančních sil rychlé reakce NRF 2021 (CJ CBRN Def. TF). Od 1. ledna 2021 drží, jako součást mnohonárodního praporu, nepřetržitou roční pohotovost k plnění úkolů v oblasti CBRN (Chemical, biological, radiological and nuclear), “ upřesňuje vyčlenění logistiků do aliančních sil rychlé reakce velitel 141. zásobovacího praporu podplukovník Miroslav Folvarský.

V říjnu loňského roku proběhlo certifikační cvičení Yellow Cross 2020, do kterého se spolu s vojáky 31. pluku radiační, chemické a  biologické ochrany zapojili také vyčlenění vojáci 141. zásobovacího praporu, 15. ženijního pluku, 44. lehkého motorizovaného praporu a dalších složek Armády ČR. V průběhu tohoto cvičení byla provedena certifikace jednotek úkolového uskupení zařazených do aliančních sil rychlé reakce NRF 2021 na národní úrovni a  prověřena připravenost tohoto uskupení pro spojeneckou operaci.

Autor článku: kapitánka Helena Řebíčková

Fotografie: poručík Martin Havrda a poručík Ondřej Tichý, 141. zásobovaí prapor

Fotogalerie

Nahoru