Home page > Aktuality > Brána Dukelských kasáren se opět otevřela pro veřejnost. Den otevřených dveří přilákal malé i velké návštěvníky.

Brána Dukelských kasáren se opět otevřela pro veřejnost. Den otevřených dveří přilákal malé i velké návštěvníky.

Den otevřených dveří přilákal ve středu 8. září 2021 do Dukelských kasáren v Lipníku nad Bečvou přibližně 800 návštěvníků. Veřejnosti se tak naskytla příležitost prohlédnout si prostory kasáren, techniku i zbraně. Příslušníci 143. zásobovacího praporu a Centra nasaditelných systémů měli pro všechny příchozí připravený bohatý program.

Stanoviště se zbraněmi, kde byla možnost prohlédnout, ale i vyzkoušet vystavené zbraně používané současnou armádou, byla neustále v obležení dětí, stejně jako veškerá vystavená přepravní technika AČR. Nepopiratelně největší úspěch však sklidil tank T-72M4CZ, s nímž do posádky přijeli vojáci ze 73. tankového praporu Přáslavice.

Střelbu ze vzduchové pistole si nejen děti mohly vyzkoušet do terče i na balónky. Zdolání překážkové dráhy malého bojovníka či pokoření lanové dráhy bylo původně určeno dětem, ale právě těm se nejednou podařilo přemluvit jejich učitelky k souboji mezi sebou navzájem. Čerstvě probuzený soutěživý duch zcela změnil za radostného výskotu dětí podobu závodů ve sportovního klání.

S doslova zatajeným dechem sledovali návštěvníci ukázku boje z blízka. K velkému zájmu přítomných byla v průběhu dopoledne třikrát zopakována a vždy ukončena bouřlivým potleskem. Odvážným dětem každého věku bylo určeno i maskování speciálními vojenskými barvami na obličej.

V obležení byla také spojovací technika, u níž děti se zaujetím zkoušely vzájemné hlasové dorozumívání prostřednictvím radiostanic RF-13.

Po celodenních aktivitách se návštěvníci postupně přesouvali ke stanu s občerstvením. Zde měli vojáci z hospodářské čety roty logistiky připravené občerstvení v podobě tolik oblíbených hot dogů a výtečného vojenského guláše.

Autor článku: rtm. Mgr. Petra Nováková, 143. záspr, Lipník nad Bečvou.

Fotogalerie

Nahoru