Home page > Aktuality > 14. pluk logistické podpory nese čestný název „PLUKOVNÍKA IN MEMORIAM ALFRÉDA BARTOŠE“. Slavnostní ceremoniál se konal na Vítkově

14. pluk logistické podpory nese čestný název „PLUKOVNÍKA IN MEMORIAM ALFRÉDA BARTOŠE“. Slavnostní ceremoniál se konal na Vítkově

Už v loňském roce, 28. října 2020, propůjčil prezident České republiky Miloš Zeman pardubickému 14. pluku logistické podpory čestný název „PLUKOVNÍKA IN MEMORIAM ALFRÉDA BARTOŠE“. Slavnostní akt se na Pražském hradě z důvodu pandemie koronaviru nekonal. Logistici o svůj slavnostní ceremoniál však ochuzeni nebyli a dočkali se během slavnostního nástupu u příležitosti Dne ozbrojených sil na Vítkově ve středu 30. června 2021. Ministr obrany České republiky Lubomír Metnar zde připnul k bojovému praporu 14. pluku logistické podpory stuhu s čestným názvem, propůjčeným prezidentem republiky v loňském říjnu. Slavnostního aktu na Vítkově se spolu s čestnou jednotkou také osobně účastnil velitel 14. pluku logistické podpory plukovník gšt. Miroslav Horáček a vrchní praporčík pluku nadpraporčík Josef Šerý, kteří kromě stuhy se čestným názvem převzali i jmenovací certifikát.

Alfréd Bartoš byl československý voják a příslušník československého protinacistického odboje za 2. světové války. Narodil se 23. září 1916 ve Vídni, ale od roku 1923 žil s rodiči v Sezemicích u Pardubic. V Pardubicích vystudoval reálné gymnázium a v letech 1935-1936 sloužil u Dragounského pluku v Pardubicích.

V letech 1941 až 1942 byl velitelem výsadkové skupiny SILVER A, která také spolupracovala se skupinou Anthropoid při atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Po vyzrazení byl kapitán Bartoš pronásledován gestapem, 21. června 1942 padl do léčky a při útěku se pokusil o sebevraždu. Svým zraněním podlehl o den později, 22. června 1942.

Památce Alfréda Bartoše věnuje 14. pluk logistické podpory už druhým rokem také trasu charitativního Běhu pro válečné veterány. Zvolená trasa není pro vojáky ze ČTRNÁCTKY jen pouhý běžecký úsek, je projevem uznání a respektu ke skupině Alfréda Bartoše a všem občanům Pardubicka, kteří neváhali spolupracovat s domácím odbojem a  zaplatili za to cenu nejvyšší, svým životem.

Foto: kapitán Šabaka, 31. prchbo

 

Fotogalerie

Nahoru