Home page > Aktuality > Logistici ze 143. zásobovacího praporu cvičili na Libavé

Logistici ze 143. zásobovacího praporu cvičili na Libavé

Téměř tři sta padesát logistiků ze 143. zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou v pátek zakončilo čtrnáctidenní výcvik ve Vojenském újezdu Libavá. Komplexní polní výcvik praporu byl zaměřený na rozvoj základních i odborných vševojskových činností, dále na výstavbu místa velení, zásobovacích míst a nácvik přesunu konvojů. Vojáci měli k dispozici celkem 78 kusů techniky. V rámci vševojskové přípravy proběhly u každé jednotky denní i noční střelby z ručních zbraní a kulometu, včetně házení ručních granátů z okopu. Odborná část výcviku byla zaměřena na průzkum os přesunu a pozic určených k vybudování zásobovacích míst, rozvržení jednotlivých druhů materiálu, organizace provozu a výdeje v zásobovacím místě. V průběhu výcviku si logistici osvojili také základní taktické drily.

Bojová hra prověřila fyzickou zdatnost i vědomosti cvičících

Součástí výcviku byla také bojová hra "Combat Logistician". Družstva, složená vždy z devíti mužů a jedné ženy, musela na jednotlivých stanovištích plnit různé, fyzicky i vědomostně, náročné úkoly. Ty zahrnovaly přesun pneumatiky Tatry T-815 MLF či várnice naplněné vodou v časovém limitu z jednoho do druhého místa. Družstva musela také například vystavět oplocení okolo kontejneru, ovládat manipulační vozík či uspět ve vědomostní soutěži. To nebylo jednoduché, a proto se o první místo sváděl poměrně dramatický boj. Zvítězilo nakonec družstvo 3. zásobovací roty. O druhé a třetí místo se pak se stejným počtem bodů dělila 2. zásobovací rota a rota logistiky.

Velitel 143. zásobovacího praporu podplukovník Crhonek, který celé cvičení řídil, vyzdvihl v celkovém hodnocení průběhu cvičení zejména vysokou míru nasazení cvičících jednotek a snahu jednotlivců o co nejlepší splnění zadaných úkolů. "Uplynulých 14 dnů komplexního polního výcviku bylo náročných, ale posunulo nás zase kupředu především v oblastech, které jsou nosné pro činnost logistické jednotky, jakou zásobovací prapor beze sporu je. Procvičili jsme i aktivity důležité pro budoucí plnění úkolů praporu logistiky v rámci 7. brigádního úkolového uskupení," vyhodnotil podplukovník Crhonek průběh cvičení na závěrečném nástupu ve Vojenském újezdu Libavá.   

autor textu: rtm. Mgr. Petra Nováková, 143. zásobovací prapor Lipník nad Bečvou

autor fotografií: rtm. Radek Venglář, 143. zásobovací prapor Lipník nad Bečvou

Fotogalerie

Nahoru