Úvodní stránka > Aktuality > Cvičení FIRST STEP 2018

Cvičení FIRST STEP 2018

Ve dnech 15. až 19. října se v Centru simulačních a trenažérových technologií (CSTT) v Brně uskutečnilo cvičení 143. zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou a velitelství 14. pluku logistické podpory, kterého se zúčastnilo celkem 55 vojáků. Výcvik, který řídil podplukovník Jiří Pluhař, byl zaměřený na procvičení činnosti zásobovacího praporu při vedení obranného boje brigádního úkolového uskupení.

 „Operační čas 8:00, start simulace, opakuji 8:00, start simulace“, společně s tímto hlášením usedali účastníci cvičení s krycím názvem „FIRST STEP 2018“ každé ráno k simulačním stanicím a při cvičení CAX (Computer Assisted Exercise - cvičení s využitím výpočetní techniky) plnili zadané úkoly a řešili modelové situace. Štáb praporu a velitelé jednotek byli opakovaně vystavováni různým krizovým incidentům, jako například dopravní nehodě, přepadu jednotky s použitím nástražného výbušného systému anebo útok sebevražedného atentátníka, které museli efektivně vyřešit.

Důležitým prvkem výcviku byli příslušníci ze skupin rozehry a rozboru, jejichž konstruktivní kritika byla nepostradatelným předpokladem pro zvyšování profesionality cvičících příslušníků. Každý den po ukončení cvičení dostávali příslušníci štábu s veliteli jednotek zpětnou vazbu o kvalitě plnění zadaných úkolů. Poslední den cvičení byl zaměřen na vyhodnocení splněných cílů cvičení s celkovým hodnocením řídícího cvičení.

Úkolem provedeného výcviku bylo prohloubit schopnosti štábu řídit jednotky v podmínkách, jež přibližují reálnou situaci při vedení obranného boje. Cvičení současně prověřilo koordinaci při plánování činností praporu, funkčnost standardních operačních postupů a schopnost štábu pružně reagovat a účinně velet podřízeným prvkům v průběhu vedení obranného boje.

„Pro většinu příslušníků štábu šlo o vůbec první cvičení obdobného charakteru. I když prapor existuje již 3 roky, na podobné cvičení zatím nebyl čas. Štáb praporu je naplněn nejen zkušenými matadory, kteří už mají něco za sebou, ale hlavně personálem, zejména z rot, kde se podobné věci zatím necvičili. Na celkové atmosféře to vše bylo hodně znát. Na cvičících byla vidět snaha a ochota učit se novým věcem, se kterými se do budoucna určitě ještě setkají,“ poznamenal k výcviku kapitán Libor Lušovský s tím, že v příštím roce proběhnou štábní nácviky s obdobnou problematikou. „Předpokládáme taktéž účast štábu praporu na cvičení Czech Lion, při němž bude štáb fungovat v prostoru svého místa velení a bude plnit úkoly, které obdrží od nadřízeného stupně,“ dodal kapitán Libor Lušovský.

autor článku: rotmistryně Petra Nováková, pověřený tiskový a informační pracovník 143. zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou

Fotogalerie

Nahoru